ICON

Delikatna metoda leczenia białych plam próchnicowych.

Icon oferuje nowe podejście do przeciwdziałania próchnicy początkowej bez utraty zdrowych twardych tkanek zęba – podczas jednej wizyty bez borowania i bez znieczulenia. ICON to skuteczna alternatywa dla fluoryzacji czy borowania i odbudowy kompozytem.

przed zabiegiem po zabiegu

Icon to mikroinwazyjna metoda do leczenia początkowej (bez utraty szkliwa) próchnicy powierzchni przedsionkowych (np. białe plamy pochodzenia próchnicowego po zdjęciu zamków ortodontycznych).

Poza łagodną fluorozą, przyczyną białych plam może być także demineralizacja, która znajduję się pod pozornie nietkniętą cienką warstwą szkliwa. Kwasy próchnicotwórcze rozpuszczają minerały szkliwa, co wpływa na współczynnik załamania światła i przyczynia się do powstawania nieestetycznych białych plam.


Często przyczyną jest długotrwałe leczenie ortodontyczne, jeśli pacjent nie utrzymuje prawidłowej higieny wokół zamków aparatu. Stan ten może być rozczarowujący dla pacjenta, który poświęcił wiele czasu na leczenie ortodontyczne i odkrywa, że efekt końcowy psują nieestetyczne białe plamy na wszystkich zębach.

Zalety metody ICON:

– bezbolesna, łagodna w użyciu (bez znieczulenia, bez borowania)

– brak konieczności usuwania zdrowych tkanek twardych zęba

– przyjazna i łatwa w użyciu zarówno dla lekarza jak i pacjenta

– widoczny efekt estetyczny na gładkich powierzchniach zębów

Zasada działania

Infiltrant – bardzo płynna żywica, jest wchłaniana do układu próchnicowych porów w uszkodzonym zębie, wypełniając go i blokując penetrację próchnicogennych kwasów. Wczesna próchnica może więc być szybko zatrzymana, przy jednoczesnym zachowaniu tkanek zęba. Z pełną estetyką i medycznymi korzyściami. Powietrze i woda uwięzione w zmianie próchnicowej mają niższy współczynnik załamania światła niż zdrowe twarde tkanki zęba. W ten sposób powstają nieestetyczne przebarwienia znane jako białe plamy.

Icon-Infiltrant, który wnika głęboko do porowatej tkanki zęba, ma podobny współczynnik załamania światła jak zdrowe szkliwo. Zinfiltrowana zmiana upodobania się do otaczającego zdrowego szkliwa.